zareger
Pridružen/-a: 05.02. 2013, 18:08 Prispevkov: 24
|
Objavljeno: 06 Apr 2013 18:32 Naslov sporočila: HIŠNI RED |
|
|
HIŠNI RED C. 24.junija 31
I. Splošne določbe
1. člen
S tem hišnim redom so določene pravice in obveznosti lastnikov in uporabnikov stanovanj in poslovnih prostorov večstanovanjske hiše z namenom, da se zagotovi nemotena uporaba večstanovanjske hiše, stanovanj in poslovnih prostorov, pa tudi, da se zagotovi red, varnost in čistoča.
2. člen
Za uporabnike stanovanj in poslovnih prostorov se štejejo lastniki, če v njih živijo oz. opravljajo dejavnost, najemniki in osebe, ki z njimi živijo (v nadaljnjem besedilu: uporabniki). Določila tega hišnega reda velajo za uporabnike in vse druge osebe, ki začasno uporabljajo stanovanja, poslovne prostore ter skupne prostore in naprave v večstanovanjski hiši oz. za vse tiste, ki se občasno zadržujejo v večstanovanjski hiši ali na zemljišču, ki ji pripada.
II. Skupni prostori, deli, objekti in naprave
3. člen
Uporabniki stanovanj in poslovnih prostorov so dolžni uporabljati skupne prostore, dele, objekte in naprave tako, da jih ne poškodujejo in da ne motijo in ne ovirajo drugih stanovalcev. Dolžni so uporabljati skupne prostore skladno s pogodbo o urejanju medsebojnih razmerij.
4. člen
Uporabniki so dolžni o ugotovljenih okvarah, pomanjkljivostih na skupnih prostorih, delih, objektih in napravah nemudoma obvestiti pooblaščeno osebo (hišnika) oz. upravnika. Lastniki večstanovanjske hiše so s pogodbo o upravljanju storitev izbrali upravnika, ki opravlja naloge določene z zakonom in s pogodbo. (stanovanjski zakon)
III. Urejenost, čistoča, red in mir
5. člen
Uporabniki v večstanovanjski hiši in njeni okolici (funkcionalno zemljišče) so dolžni skrbeti za: red in mir uporabo stanovanja oz. poslovnega prostora, skupnih prostorov, delov objektov in naprav tako, da ne motijo drugih uporabnikov.
6. člen
Urejenost pomeni, da je: okolica (zelenice, gredice, grmičevje, drevje, poti, ipd) košena in negovana pozimi odstranjen sneg in led, posuti pločniki (pluži se samo dovoz oz. cesta) stavbno pohištvo, stene in tlaki vzdrževani elektro naprave (zvonci, kotlovnica, domofoni, stikala, luči, dvigala, ipd.) v skladu z veljavnimi predpisi
Čistoča pomeni, da so skupni prostori, deli, objekti in naprave, okolica objektov, vključno s potmi in parkirišči, urejeni in okolica zbirnih mest za odpadke čista. Smeti se sortirajo v glede na vsebino kontejnerjev za odpadke. Steklo, papir, plastika, biološki odpadki, ostalo. Z učinkovitim ločevanjem smeti se zmanjšajo stroški za odvoz normalnih smeti.
Red pomeni, da uporabniki stanovanj oz. poslovnih prostorov upoštevajo hišni red in se po njem ravnajo.
Mir pomeni, da uporabniki zagotavljajo tako rabo stanovanj in poslovnih prostorov, da ne motijo drugih uporabnikov, še posebej v ob nedeljah in praznikih. V kolikor morajo uporabniki, opravljati kakršnakoli obrtniška, vzdrževalna ali selitvena dela se, ki bi lahko povzročala motenje miru drugim lastnikom, se lastniki sporazumno dogovorijo, da se bodo taka dela opravljala izključno v dopoldanskem času med 9 in 17h uro.
7. člen
Lastniki domačih živali morajo skrbeti, da te ne motijo drugih uporabnikov stanovanj. Domačih živali ni dovoljeno puščati brez spremstva v skupnih prostorih in okolici hiše. Lastniki domačih živali so dolži odstraniti vso nečistočo in iztrebke, ki jih povzročajo njihove živali, ter skrbeti, da ne motijo drugih uporabnikov. Prav tako ne smejo uporabljati skupnih zelenih površin za opravljanje potrebe domačih živali.
Napadalne domače živali morajo biti ustrezno zaščitene in nadzorovane. V primeru, da žival kogarkoli napade, ne da bi bila izzvana, jo mora lastnik brez opozarjanja takoj odstraniti iz večstanovanjske hiše.
8. člen
Za zagotovitev reda, miru in čistoče ni dovoljeno: hoja in igranje po zelenicah atrijih na V in Z stani bloka.
V stanovanjih, poslovnih prostorih in skupnih prostorih opravljati dejavnosti, ki povzročajo prekomeren hrup, postavljati na balkone ali okenske police nezavarovane cvetlične lončke ali druge premične stvari, obešala za perilo, ki lahko pri padcu poškodujejo mimoidoče ali parkirane avtomobile ipd,
iztepati preproge, krpe, itd z balkonov in oken, obešati perilo čez okna,
kaditi v skupnih prostorih, dvigalu, hodnikih, garaži in kleti.
Kakorkoli drugače onesnaževati okolje, postavljati in odlagati za daljše časovno obdobje (več kot 1 dan) predmete na skupnih prostorih in v okolici
spreminjati zunanji izgled stavbe brez soglasja lastnikov in pristojnih organov,
V stanovanjih in skupnih prostorih hraniti ali uporabljati vnetljiva telesa in snovi, ki so eksplozivne, strupene ali drugače nevarne, v skupnih prostorih prekomerno trošiti vodo in električno energijo, shranjevati kolesa, otroške vozičke, čevlje, omare ter smeti na mestih, ki za to niso določena, (skupni prostori)
Pisati po zidovih ali po tleh na dvorišču jih kako drugače poškodovati, z igro ogrožati mimoidoče in za igro uporabljati skupne prostore in naprave večstanovanjske hiše, med te prostore šteje. npr.:skejtanje v okolici objekta (deskanje na kolesih)
Igranje iger z žogo (v neposredni bljižini na Severni strani objekta cca 50-100m so vsa potrebna igrišča) skladno s projektom krajevne skupnosti.
9. člen
Osebne avtomobile in druga motorna vozila (razen vseh vrst tovornih vozil) je dovoljeno parkirati samo na parkirišču, tako, da ne ovirajo odvoza odpadkov. Tovorna vozila lahko občasno parkirajo na območju večstanovanjske hiše samo v primerih selitve, odvoza odpadkov, urejanja okolice (košnja, pluženje snega) in vzdrževalnih del.
Uporaba parkirnih mest ni dovoljena za zaposlene v sosednjih objektih.
Prav tako ni dovoljena uporaba skupnih parkirišč v deležu, ki presega proporcionalni (idealni) delež kvadrature stanovanja. Zoper te kršitve ima katerikoli stanovalec, ki mu je kršena pravica pravico do pritožbe in odškodnine!
10. člen
V skupnih prostorih, delih, objektih in napravah ter na funkcionalnem zemljišu ni dovoljeno odlagati odpadkov zunaj določenih mest. Uporabnik, ki onesnaži skupni prostor ali okolico stanovanjskega objekta, je dolžan ta prostor ali okolico nemudoma počistiti.
11. člen
Če se uporabniki stanovanj oz. poslovnih prostorov odločijo, da bodo sami čistili sneg (odlok mesta Ljubljane), so dolžni očistiti sneg in led s pločnikov, dostopnih poti, parkirišč, ki jih uporabljajo in odstraniti sneg s streh in ledene sveče z napuščev ter žlebov.
12. člen
Vhodna vrata v večstanovanjsko hišo se praviloma zaklepajo z mrakom. Ker je s tem onemogočen dostop do zvoncev se eventuelno klicanje uporablja telefon (mobi). Dokler se stanovalci ne dogovorijo za drugo rešitev.
V hiši mora biti zagotovljen popoln mir med 22. in 6. uro, razen ob nočeh, ko ljudje množično praznujejo (Silvestrovo, ipd.).
Če se v stanovanjih oz. poslovnih prostorih organizirajo posebna praznovanja, je potrebno o tem predhodno seznaniti neposredno prizadete uporabnike ter jih zaprositi za dovoljenje.
IV. Ravnanje ob naravnih in drugih hudih nesrečah ter vojni
13. člen
Lastniki stanovanj oz. poslovnih prostorov so dolžni zagotoviti najnujnejšo opremo za zaščito in reševanje oseb ter premoženja ob naravnih in drugih nesrečah ter v vojni v skladu z navodili pristojnih organov in požarnega reda.
14. člen
Uporabniki stanovanj oz. poslovnih prostorov se morajo ob naravnih in drugih nesrečah in v vojni ravnati po navodilih pristojnih organov.
V. Prehodne in končne določbe
15. člen
Za kršitve hišnega reda se uporabljajo sankcije predvidene s Stanovanjskim zakonom in z drugimi veljavnimi predpisi. Kršitelje se brez opozorila prijavi ustreznim službam. V primeru ponavljanja kršitev se lahko predlaga zakonsko predvidene ukrepe.
16. člen
Ta hišni red prične veljati z dnem objave na vidnem mestu v večstanovanjski hiši, potem ko ga sprejmejo lastniki stanovanj oz. poslovnih prostorov katerih skupni solastniški deleži presegajo več kot polovico vrednosti etažne lastnine v večstanovanjski hiši.
Ljubljana, 28.4.2003 Svet lastnikov Ul. 24. Junija 31 |
|